Equiteatro - Jazdecko-divadelná skupina

O nás

 

Pôvodným zámerom Equiteatro o.z. bolo vytvoriť jazdecko-divadelnú skupinu, ktorá by spojila svet divadla, koní a kaskadérskych kúskov do (na Slovensku jedinečnej) formácie. Po dvoch veľkých, veríme že aj úspešných, projektoch konského divadla v rokoch 2011, 2012 sme zistili, že naše nadšenie je veľmi limitované a to nie len poveternostnými podmienkami. V roku 2013 sme si našli krásne priestory v Piszoryho paláci, kde si môžeme náš sen oživovania Slovenskej histórie v divadle naplno realizovať. Utriasli sme sa do komornejšej formácie a vymysleli novú koncepciu. Keďže máme množstvo nápadov, ako priblížiť tento čarovný svet dejín a umenia mladým divákom, rozhodli sme sa venovať zážitkovému divadlu – keď chcete tak zážitkovému učeniu (nie len) v divadle, vytvoreniu platformy (nie len) pre učiteľov dejepisu a publikačnej činnosti ( nie len pre „násť – ročných“).
 

Prečo divadlo?


• Divadlo je fenomén, ktorý ponúka neskutočne veľa možností vyjadrovania.
• Vie oživiť, ukázať, vysvetliť udalosti dávno minulé tak, aby ich aj mladšie generácie pochopili a pokúsili sa z nich poučiť
• Ponúka priestor na zamyslenie a rozvíja fantáziu diváka.

 

Prečo história?

• Ako správne učiteľky, historičky, sme si povedali, že jedna hodina dejepisu na školách nestačí na chápanie súvislostí.
• Slovenská história je plná čarovných príbehov a životných múdrostí.
• Lebo História je učiteľkou života, na čo stále zabúdame.
• Všetko sa už raz stalo, no my nie a nie sa poučiť.

 

Prečo zážitkové učenie?

• Lebo zážitok nezabudneš.
• Už nás nebaví čakať na obrodu Slovenského školstva, snažíme sa to riešiť na vlastnú päsť a učiť deti po našom.
• Ukážeme vám, že toľko ospevované „Learn by doing“ funguje aj v škole, či u nás v divadle, nie len vonku v prírode.


Cieľom divadla Equiteatro je obohatiť slovenskú divadelnú scénu o interaktívne žánre určené pre najmenších a mládež a ukázať im, že divadlo nemusí byť len nudné a útrpné sedenie v hľadisku.

  

 

 KTO JE EQUITEATRO?

 

Natalia Galisova

Mgr. Natália Gálisová vyštudovala kombináciu slovenský jazyk – dejepis na UK v Bratislave, vyučovala na osemročnom gymnáziu Esprit a venuje sa literárnej tvorbe pre deti – niekoľko rokov prispievala do detského časopisu Fifík a v roku 2012 jej vyšla kniha Dejiny statočného národa slovenského vo vydavateľstve Perfekt.

Dlhodobo sa venuje práci s koňmi -  pôsobí ako trénerka mladých jazdcov, spoluorganizuje a moderuje jazdecké preteky, venuje sa  hipoterapii,  dlhodobo spolupracuje s divadelno – kaskadérskou skupinou Borseus a s kaskadérskou skupinou Martina Uhrovčíka.

Je spoluautorkou viacerých predstavení z dielne divadla Equiteatro a samozrejme v nich aj účinkuje.

E-mail: n.galisova@gmail.com

Tel.: +421 (0) 904 662 043

 

Zuzana Hudekova

Mgr. art. Zuzana Hudeková vyštudovala scénografiu na Vysokej skole múzických umení v Bratislave, absolvovala štipendijný pobyt v Krakove a postgraduálne štúdium scénografie v holandskom Groningene. Ako scénografka a kostýmová výtvarníčka sa podieľala na realizovní produkcií na Slovensku a v Holandsku (napr. Plešatá speváčka od Eugena Ionesca, Júl od Ivana Vyrypajeva, Pokusy o jej život od Martina Crimpa, spolupracuje najmä na menších projektoch - súčasný tanec (Marta Poláková, Šárka Ondrišová, Kamala Brestica), opera ( Maja Hriešik) a s komunitnými divadelnými skupinami ako Divadlo Bez Domova a divadlo integrovaného tanca Len tak tak.

K jej autorským projektom patria 15minmum (ocenené holandskou porotou na festivale Jonge Harten), performance ANDEND (Groningen, inštalácia Boys&Girls (Palmela, Portugalsko, či autorské predstavenie TRI-ŠTYRI OPICE uvedené v rámci platformy Mliečne Zuby organizovanej Štúdiom 12.

Okrem scénografie a práce v divadle Equiteatro sa venuje výučbe výtvarných predmetov, keramiky a divadelných dielní pre deti a mládež.

V Equiteatre má na starosti najmä vizuálnu stránku predstavení - scéna, kostýmy, filmy, obrazy,...a samozrejme v jednotlivých predstaveniach účinkuje.

Tel.: +421 (0) 908 585 417

Web: www.zuzuhudek.com

 

 kika

PaedDr. Kristína Tomčániová vyštudovaná pedagogička (dejepis – hudobná výchova), spisovateľka („Za tajomstvami mesta“, „Tajomstvá mojej ulice“), spoluautorka niekoľkých „výchovných“ učebníc pre ZŠ a SŠ, sa so zážitkovým divadlom prvý krát stretla v občianskom združení Dram Art Študio (Biele divadlo), kde pôsobila niekoľko rokov. Svet divadla, jej natoľko učaroval, že si ho odvtedy „požičiava“ pri vzdelávaní mladých ľudí.

V Equiteatre má na starosti prípravu textov, scenárov a rôznych didaktických pomôcok, ktoré sa objavia na predstaveniach. Popri tom pomáha pri príprave kostýmov, rekvizít a kulís a samozrejme účinkuje na jednotlivých predstaveniach.

V súčasnosti sa vracia k spisovateľskej karére a pracuje na niekoľkých beletristických projektoch.

E-mail: k.sudova@gmail.com

Tel: +421 (0) 903 158 589

 

adam

Adam Kerďo študoval na Štátnom konzervatóriu hru na saxofón. Bol aktívnym členom Bieleho divadla pod taktovkou Niny Zemanovej. Niekoľko rokov pôsobil vo Francúzskom varietnom orchestri, ako aj v slovenskej skupine Mango Molas, La3no Cubano a Ponte Pardo. S Robom Grigorovom nahral jeho album Midi ( Vdýchni Reggae). V divadelnej formácií Ludus hral, pripravil hudbu a texty piesní k predstaveniu "Objav roka". Učí hudbu a hrá divadielka pre deti.

Equiteatru O.Z. prepožičiava svoj jedinečný hlas do rôznych textových a hudobných nahrávok, ku ktorým si aj sám vymyslí, zrealizuje a nahrá hudobný doprovod. Je hlavnou fiktívnou postavou v autorských krátkometrážnych filmoch a zreinkarnovaný Ľudovít Štúr.